تبلیغــات

سالن زیبایی خانی سالن زیبایی تینا

چگونه می توانیم تغذیه سالمی داشته باشیم؟

تغییر رژیم غذایی خانواده به تغذیه سالم

یک تغذیه سالم شامل خوردن موادی از گروههای غذایی مختلف می باشد:پروتئین مانند گوشت، تخم مرغ، لبنیات، میوه و سبزیجات، غلات مانند نان و پاستا و چربی و شیرینی. همیشه رعایت رژیم غذایی مناسب مفید نمی باشد،زیرا ممکن است شما از یک گروه که علاقه بیشتری داشته باشید بیشتر بخورید و گروه دیگر را اصلاً در برنامه غذایی خود استفاده نکنید. 
اگر با دقت به چیزی که می خورید توجه داشته باشید متوجه می شوید که از مواد مغذی کافی در غذاهای روزانه خود استفاده نمی کنید.بنابراین توجه به غذایی که می خورید مهم است و همچنین باید توجه داشته باشید که چه گروه غذایی در رژیم شما وجود ندارد. 
برای دانستن کمبود مواد مورد نیاز در رژیم خود به مدت یک هفته از غذاهایی مصرفی خود یادداشت برداریدو به این نکته که آیا همه گروههای غذایی در رژیم شما قرار دارد یا نه آگاه شوید. سپس متوجه می شوید که با تغییرات کوچکی در غذای خود از رژیم غذایی سالمی بهره مند می شوید.تغذیه سالم

تغذیه سالم

تغذیه سالم به معنای اجتناب از غذاهای فراوری شده است

این روزها «خوردن غذای سالم» در دنیای سلامت یک موضوع داغ است. اما تغذیه سالم واقعا چه معنایی دارد و چه کسی نمی خواهد سالم غذا بخورد؟ علاوه بر ابهاماتی که در رابطه با این عبارت وجود دارد، فرضیات ضدونقیضی درمورد تغذیه کودکان مشاهده می شود. غذای سالم خوردن به چیزی بیش از رعایت نکات بهداشتی در مصرف مواد غذایی اشاره دارد. 

اصطلاح «تغذیه سالم» به معنی اجتناب از غذاهای فرآوری شده و تمرکز بر غذاهای کامل است. شاید خیلی ساده به نظر می رسد. اما وقتی پای عمل به میان می آید، مصرف غذاهای کامل توسط اعضای خانواده با مشکلاتی همراه خواهد شد. در ادامه نکاتی ارائه می شوند که شما را در تغییر عادات غذایی خانواده یاری می کنند.


تغذیه سالم ارتباط تنگاتنگی با سلامتی دارد

راهکارهای تغییر رژیم غذایی خانواده به تغذیه سالم :

1. با اعضای خانواده مشورت کنید
اگر می خواهید یک عادت جدید را به شیوه زندگی خود اضافه کنید، بهتر است تمام اعضای خانواده را در جریان بگذارید. 

بیشتر روی فواید سلامت مواد غذایی تمرکز کنید؛ اینکه خوردن غذای سالم چه احساسی به شما می دهد، چقدر انرژی به شما می بخشد و چطور سلامت شما را تضمین می کند. 

سر انتخاب های جدید معامله نکنید. یک برنامه مشخص تدوین کرده و از آن پیروی کنید. 

اما مراقب باشید ذائقه تمام اعضا را در نظر بگیرید و غذاهای متنوع انتخاب کنید.

2. زیاده روی نکنید 
برای شروع چند تغییر ساده اعمال کنید و به تدریج سایر تغییرات را در برنامه غذایی تان ایجاد کنید. مثلا می توانید با اضافه کردن میوه و سبزیجات بیشتر به وعده های غذایی و میان وعده های تان شروع کنید. اگر اعضای خانواده از طعم و مزه عالی مواد غذایی سالم لذت ببرند، دیگر از حذف مواد غذایی فرآوری شده ناراحت نخواهند شد.

3. میان وعده های جذاب را شناسایی کنید
جایگزین کردن میان وعده مورد علاقه کودک شاید برای شروع مناسب نباشد. بهتر است قبل از شروع برنامه جدید چند ماده غذایی سالم پیدا کنید که باب میل کودک باشد. 

سپس از شر گزینه های ناسالم خلاص شوید. یک ترفند این است که بگذارید تنقلات بی ارزش تمام شوند و دیگر برای خریدشان اقدام نکنید. به این ترتیب، غذاهای ناسالم یکی پس از دیگری محو شده و با غذاهای سالم و مغذی جایگزین خواهند شد.


کمک کردن به بچه ها برای عادت کردن به جایگزین های جدید باعث می شود که سریع تر به برنامه جدید خو بگیرند. 

مثلا می توانید به جای میان وعده های مضر از انگور، توت فرنگی، تمشک و زغال اخته، به جای سودا از آب طعم دار، به جای چیپس سیب زمینی از انواع خانگی استفاده کنید.

4. به برنامه تان احترام بگذارید 

شاید برنامه ریزی کار سختی به نظر برسد، اما در درازمدت موجب صرفه جویی در وقت و انرژی تان می شود. بخش بزرگی از روند تغذیه سالم، شامل اجتناب از غذاهای فست فودی و غذاهای آماده است. اگر برای وعده های غذایی اصلی و میان وعده های تان از قبل برنامه ریزی کنید، دیگر هرگز سراغ خوراکی هایی که پشت ویترین چشمک می زنند نخواهید رفت. بعد از اینکه وعده های غذایی سالم و میان وعده های خود را تعیین کردید، فهرستی بردارید و به یک فروشگاه مواد غذایی بروید. پرکردن قفسه های آشپزخانه و یخچال از مواد غذایی سالم بهترین گام برای شروع خواهد بود.

اهمیت دادن به تغذیه سالم ضامن سلامتی است

5. یخچال تان را از مواد سالم پر کنید 
داشتن مواد غذایی سالم در آشپزخانه قدم اول است. گام بعدی آماده سازی یک غذای سالم و خوردن آن است. این بدان معناست که میوه ها و سبزیجات شسته شده را تکه تکه کنید و در یخچال بگذارید تا در مواقع لازم به راحتی در دسترس باشند. پر کردن کشوی یخچال با میوه و سبزیجات تازه راهکار خوبی برای تدارک یک میان وعده یا ناهار سریع خواهد بود. با این کار، مطمئن می شوید تمام خریدهای قبلی تان خورده شده اند.

6. به بودجه توجه کنید 
خوردن غذاهای سالم نوعی سرمایه گذاری روی سلامت امروز و آینده تان است. اما اگر به بی پولی بر بخوریم، این عادت دوام چندانی نخواهد داشت. اگر بودجه خرید مواد غذایی تان محدود است، نگران نباشید. این نکات به شما کمک خواهند کرد:

• بیشتر از میوه ها و سبزیجات فصلی استفاده کنید.

• توجه داشته باشید که مواد غذایی ارگانیک همیشه ضروری نیستند.

• غذاهای مفید و به روز گزینه خوبی هستند، اما اگر تخم چیا (تخم شربتی) و زالزالک با بودجه شما سازگار نیستند، در مورد آن نگران نباشید.

برچسب ها:

بازدید : 1025 بار تاریخ انتشار : 22 اسفند 1396

ارسال دیدگاه

دیدگاه کاربران

تجهیزیار ارسال شده در 27 ماه پیش

جالب بود ! سپاس از اطلاعات تان !